Elanike suremuse kasv või tunduv kõikumine on toimunud põhiliselt nende elundsüsteemide haiguste tagajärjel, mis on otseses kontaktis väliskeskkonnaga (naha- ja nahaaluse koe, seedeelundite, hingamiselundite ja kuse- ning suguelundite haigused), või mille tekkepõhjused on väliskeskkonnas (nakkus- ja parasiithaigused, vigastused). Pidevalt kasvav suremus pahaloomulistesse kasvajatesse viitab ilmselt kantserogeenide levikule inimeste elukeskkonnas.
Seoses suurte sotsiaalmajanduslike muutustega on viimastel aastatel inimeste elukeskkonnas ja eluviisis toimunud ulatuslikud muutused, millest paljud on tervisele ebasoodsad: vaesuse levik (kaasnevad toidukomponentide defitsiit, ebahügieenilised elutingimused jm), elanike mobiilsuse suurenemine (kaasneb liiklusõnnetuste sagenemine), turism (kaasneb haigusttekitavate mikroorganismide levik), olmetingimuste halvenemine (kodutus, madal temperatuur eluruumides ja ventilatsiooni puudulikkusest tingitud ruumiõhu kvaliteedi halvenemine talvel jm), terviseriskide kasv töökohtadel, transpordivahenditest pärineva õhureostuse ja müra suurenemine, jäätmekäitluse mahajäämus, ebapiisav importtoiduainete järelevalve, olmekemikaalide, sünteetiliste ehitus- ja viimistlusmaterjalide, toidulisandite ja lisaainete jms levik, psüühilise stressi suurenemine, alkoholi tarbimise, suitsetamise, narkootikumide kasutamise, kuritegevuse ja prostitutsiooni levik.
Vähemarenenud maades kaldub linnaelanike tervis maaelanike tervisest parem olema, arenenud maades on maaelanike tervis parem ja elukestus pikem, kuigi linnades on meditsiiniabi ja rehabilitatsioon kättesaadavamad, veevarustuse- ja kanalisatsiooni ning mitmed muud sanitaartingimused reeglina paremad; linnade tervisenäitajaid “parandavad” ka sellised tegurid, nagu migratsioon, s.o soodsam vanuseline struktuur jm. Niisiis leidub arenenud maade linnades rohkesti tervisele kahjulikke tegureid. Võrreldes maapiirkondadega on linnades keskkonna saastumine tavaliselt suurem ja ületab sagedamini tervisele ohutut piiri. Linnades on samuti probleemideks hooletusse jäetud agulid, kodutud inimesed, narkomaanid, kuritegevus.
Põhjamaades, kus inimesed viibivad enamiku ajast ruumides, on elamispindala/ruumide arv ühe elaniku kohta oluline näitaja, millest sõltuvad paljud tervise indikaatorid, s.h suremus. Tallinnas on elamispinda ühe elaniku kohta tunduvalt vähem kui Põhjamaades (Stockholmis ja Kopenhaagenis näiteks vastavalt 47 ja 56 m2 ühe elaniku kohta, Tallinnas 22,6 m2).
WHO hindab linnaplaneerimist ja linnade arengut paljudes Euroopa maades tervise huvidele mittevastavaks. Eriti ohustavad linnaelanike tervist võrreldes maaelanikega õhu saastumine autotranspordist, liiklus- ja muu müra. Transpordi areng ei kulge soovitud suunas – vähem õnnetusi, ummikuid, keskkonnasaastumist ja müra põhjustava ning energiaefektiivsema ühis- ja rööbastranspordi asemel levib igati ohtlikum autotransport. Tallinnas tuleks selliseid arenguid vältida. Tallinna elanike tervist ohustab olulisel määral ka tahkete jäätmete ebaadekvaatne käitlemine (eriti Pääsküla prügila), elanike elu- ja tööruumide, lasteaedade ja koolide rühma- ja klassiruumide õhu saastumine. Ruumiõhu saastumise oluliseks põhjuseks on välisõhust sisseimbuvad saasteained ja ruumides tekkivate saasteainete väljapääsu takistus müra ja õhusaasta kartusest tingitud suletud akende tõttu.
Keskkonnatervise definitsioonist lähtudes on ekspositsioon terviseohtlikele keskkonnateguritele inimese (elanikkonna) kontakt keskkonnateguritega, mida mõõdetakse teguri kontsentratsiooniga/intensiivsusega, kontakti kestusega ja kontakteeruvate elanike arvuga.
Käesolevas tegevusplaanis analüüsitud ohtlike keskkonnategurite esinemismäära Tallinna elanike elukeskkonnas, elanike võimalikku kontakti (ekspositsiooni) nendega, selle võimalikke konkreetseid terviseohtusid (tervisekahju tekkimise riski) ja tegelikult tekkinud tervisekahjusid inimestele on käsitletud vastavates peatükkides.
Eestis on tervisele ohtlikud keskkonnategurid laialdaselt esindatud. Eesti Keskkonnatervise Riiklikus Tegevusplaanis esitatud terviseriski analüüsi alusel oletatakse, et vähemalt 40% surmajuhtudest on meil põhjustatud keskkonnateguritest. See arv on suurem kui Lääne-Euroopa heaoluriikides, kus keskkonnast suuremat tervistkahjustavat rolli arvatakse mängivat inimeste ebatervislik eluviis.
Keskkonnategurid, mille tõenäoline kahjulik mõju tervisele on Tallinnas suurem kui eelmainitud riikide suurtes linnades, on traumatism, ebatervislik elamu/saastunud siseõhk, saastunud või ebaõige koostisega joogivesi ja toit. Mõnevõrra suuremat kahjulikku toimet avaldavad nähtavasti ka töökeskkond ja psühhosotsiaalsed stressorid. Oluline kahjulik toime on eeldatavasti ka saastunud välisõhul ja müral.
- Ülevaade elanike kaebustest